(فارسی) سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس

در این بخش از سایت می خواهیم شما را با سیستم کنترل هوشمند موتورخانه آشنا کنیم.
قبل از هر چیز باید یک مروری بر نحوه عملکرد موتورخانه های قدیمی بکنیم. پس با ما همراه شوید.

در سیستم موتورخانه های کنونی، میزان حرارت و دمای آب گرم به صورت دستی تنظیم می شود، و چنانچه این تنظیمات تغییری نکنند در طول فصل های مختلف به همان میزان تنظیم شده باقی می ماند.
همین امر سبب می شود، تنظیماتی که بر روی ترموستات موتورخانه قرار داده شده، باعث هدر رفتن بالای انرژی شده و از لحاظ هزینه ای، قبض بسیار سنگینی در فصولی که نیاز به گرمای زیاد نیست برای شما به ارمغان بیاورد.
با توجه به قیمت های حامل انرژی که دائما در حال بالا رفتن است، باید فکری برای کاهش هزینه ها به سمت اصلاح سیستم موتورخانه کرد.

هوشمندسازی موتورخانه چیست؟

هوشمند سازی موتورخانه فرآیندیست که در آن با کنترل مشعل ها و پمپ ها، باعث مصرف بهینه انرژی می گردد.

سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس چه مزایایی دارد؟

از محاسنی که سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس دارد، می توان به، عدم وابستگی به تعداد طبقات و واحد های ساختمانی، عدم نیاز به تخریب و تغییرات اساسی در موتورخانه اشاره کرد. در نتیجه کمترین میزان هزینه پیاده سازی را در جهت کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.
در پروژه های انجام شده توسط شرکت کارناکو، تیم فنی با رصد میزان مصرف، شاهد کاهش قابل ملاحظه ای در مصرف گاز ( مابین ۱۳٪ الی ۵۵٪ ) بوده اند.
با توجه به افزایش پلکانی قیمت گاز ( با در نظر گرفتن کاهش ۱۵٪ مصرف ) کاهش ۳۵٪ در هزینه قبض گاز مصرفی در هر دوره مشاهده شده است.
در صورت نصب در ساختمان های اداری، به دلیل عدم نیاز به گرمایش در ساعات غیر کاری، کاهش ۷۰٪ در هزینه قبض گاز مصرفی مشاهده شده است، که این میزان برای یک ساختمان اداری، یک صرفه جویی بسیار عالی بوده و هزینه بسیار کمی برای مدیران ساختمان به ارمغان می آورد.

نحوه عملکرد سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس، متشکل از یک دستگاه کنترل مرکزی، صفحه نمایشگر و چهار عدد سنسور دمایی می باشد.
از این چهار سنسوری که در این سیستم تعبیه شده، یک عدد آن در لوله رفت دیگ، یک عدد در لوله برگشت دیگ، یک عدد در منبع کویلی و آخرین سنسور در قسمت فضای خارجی ساختمان نصب و راه اندازی می گردد.

وظیفه سنسور خارجی، انتقال لحظه به لحظه دمای هوای خارج از ساختمان به دستگاه کنترل مرکزی می باشد، تا دستگاه کنترل مرکزی با توجه به دمای خارج از ساختمان، دمای دیگ را تنظیم کند.
اگر بخواهیم مثالی را بزنیم، فرض کنید دمای خارج ساختمان ۱۰- درجه سانتیگراد است. سیستم کنترل مرکزی به دیگ فرمان می دهد تا با تمام ظریفت مشعل خود کار کرد و دمای آب جهت گرمایش ساختمان را تا ۸۰ درجه سانتیگراد، افزایش دهد.
در ظهر همان روز دمای هوا به ۶ درجه سانتیگراد می رسد. در نتیجه میزان گرمای تولیدی بایستی مقدار کمتری باشد. پس سنسور خارج ساختمان پس از انتقال اطلاعات دمایی به سیستم کنترل مرکزی، سیستم کنترل مرکزی به دیگ فرمان تولید انرژی کمتر تا میزان تولیدی ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتیگراد را می دهد.

در صورتی که در سیستم موتورخانه های قدیمی، این امکان وجود نداشته و در تمامی فصل میزان حرارت تولیدی توسط دیگه به یک اندازه خواهد بود. همین امر سبب فشار به مشعل آمده و باعث هدر رفتن انرژی می شود. در صورتی که در سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس، دمای دیگ همواره در حال بروزرسانی و تنظیم شدن با توجه به دمای هوای خارج ساختمان است.

با توجه به عملکرد سیستم کنترل هوشمند موتورخانه:
۱- به دلیل افزایش نیافتن دمای داخل واحد ساختمانی، نیاز به باز کردن پنجره جهت کاهش دما نیست
۲- به دلیل هوشند سازی موتورخانه و کنترل دمای دیگ، شاهد کاهش چشمگیر مصرف انرژی و قبوض پرداختی خواهیم بود
۳- کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه و افزایش عمر مفید تجهیزات به دلیل تحت فشار نبودن دائم تجهیزات و وسایل

یکی دیگر از مزایای سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس، قابلیت برنامه ریزی روشن و خاموش شدن تجهیزات موتورخانه بر اساس ساعات کاری شرکت ها و اداره ها می باشد.
در این حالت می توان قبل از شروع به کار ساختمان، سیستم را روشن کرده تا فضای ساختمان گرم شود. همچنین می توان در ساختمان های مسکونی میزان گرمای آب را از در یک بازه زمانی کاهش داد.

از مزایای دیگری که مخصوصا در ساختمان های اداری کاربرد فراوانی دارد، جلوگیری از یخ زدگی آب داخل لوله ها در زمان استراحت (Standby) دیگ ها اشاره کرد.
در این زمان با راه اندازی دیگ و پمپ ها، سیرکوله گرمایش، از یخ زدگی سیستم جلوگیری کرد.

مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس:

۱- قابلیت برنامه ریزی به صورت روزانه، هفتگی و سالانه
۲- کنترل حداقل و حداکثر دمای دیگ و آب گرم مصرفی به صورت مجزا
۳- قابلیت اتصال به کلیه بویلر های گازی و گازوئیلی، پنل های خورشیدی و پمپ های حرارتی
۴- قابلیت تغییر حالت کنترلی از اتوماتیک به دستی در صورت نیاز
۵- جلوگیری از یخ زدگی در ساعات خاموشی پمپ سیرکولاسیون
۶- هزینه مناسب و بازگشت سرمایه در کوتاه مدت
۷- تأمین آب گرم مصرفی با وجود افزایش مصف در تمامی طول هفته
۸- دارای نمایشگر گرافیکی
۹- کاهش قبض گاز مصرفی
۱۰- کاهش قبض برق مصرفی
۱۱- افزایش طول عمر تجهیزات
۱۲- بازگشت سرمایه در مدت زمان بسیار کوتاه
۱۳- کاهش هزینه های تعیمرات موتورخانه به دلیل استفاده بهینه از تجهیزات
۱۴- کاهش انتشار گاز های گلخانه ای
۱۵- تأمین محیط آسایش ساختمان